Menu


Největší změna pro přijímačky: obory s talentovými zkouškami

napsal: Praha školská

Největší změna pro přijímačky: obory s talentovými zkouškami

Chystáte se hlásit na obor, kde se konají talentové zkoušky? V tomto článku si řekneme veškeré údaje k tomu potřebné.

Talentové zkoušky se týkají oborů se zaměřením např. na umění, užité umění nebo sportovní gymnázia (skupiny oborů vzdělání 82 Umění a užité umění a 79 Gymnázium). Uchazeči, hlásící se na obory s tímto zaměřením na ně nebudou psát jednotné přijímačky od Cermatu, ale pozor, u gymnázií se sportovní přípravou je výjimka.

Pokud vás nějaký z těchto oborů zaujal, pak je pro vás zásadní změnou oproti minulým rokům to, že od školního roku 2024/2025 dojde ke sjednocení všech termínů přijímacího řízení pro obory s talentovou zkouškou i bez talentové zkoušky. Znamená to, že přihlášky se budou podávat na všechny obory od 1. do 20. února (v minulých letech se přihlášky na talentové obory podávaly do konce listopadu a talentové zkoušky probíhaly v lednu).

Kritéria přijímacího řízení jsou pro každou školu jiná, tudíž forma i obsah talentové zkoušky závisí na řediteli vybrané školy. Jak bude zkouška probíhat se dozvíte do 31. ledna 2025, což je nejzazší datum pro zveřejnění přijímacích kritérií pro ředitele škol.

Nově se o přijetí či nepřijetí na školy s talentovou zkouškou dozvíte cca až v polovině května spolu s ostatními obory bez talentové zkoušky.

Talentové zkoušky na střední školy pro rok 2024/2025 se uskuteční mezi 15. březnem a 23. dubnem 2025. Školy musí vypsat alespoň dva řádné termíny a jeden náhradní. Jeden z termínů musí být odlišný od data jednotné přijímací zkoušky.

Pro školní rok 2024/2025 je možné přihlášky podávat od 1. do 20. února 2025, přičemž preferovaná je elektronická cesta. Na přihlášku můžete uvést až 2 obory s talentovou zkouškou a až 3 obory bez talentové zkoušky (maturitní i výuční, na ty maturitní bude konat JPZ od Cermatu v dubnu). Všechny obory musíte seřadit do pořadí dle priority. Sestavíte tedy žebříček škol od 1 do max 5, na první místo dáte školu, na kterou chcete nejvíce.

Jaké jsou možnosti podání přihlášky? Přihlášky na střední školy lze podat třemi způsoby:

  1. elektronicky přes systém DiPSy – přihlášku můžete vyplnit a odeslat online pomocí ověřené identity (např. přes bankovní identitu,)
  2. výpisem z DiPSy – přihlášku lze vyplnit online, poté vytisknout a doručit na školy osobně
  3. klasický papírový formulář – vyplněný formulář doručíte přímo na školu nebo poštou.

Talentové zkoušky na střední školy mohou zahrnovat např.:

  1. Praktickou část – ukázka dovedností (např. kresba, hudba, sport).
  2. Portfolio – prezentace vlastních prací (např. kresby).
  3. Teoretickou část – test nebo pohovor z oboru.
  4. Pohovor – rozhovor s komisí o motivaci a předpokladech.

Požadavky se liší podle školy, proto je vhodné se s nimi předem seznámit na webu školy. Pro maximalizaci šancí na přijetí doporučujeme zvolit přípravné kurzy k talentovým zkouškám vždy na příslušné škole, pokud je pořádá.

Přihlášky na sportovní gymnázia mají několik specifik, níže shrnujeme to nejdůležitější:

  1. Termín podání: Přihlášky se podávají od 1. do 20. února.
  2. Talentová zkouška: Kromě jednotných Cermat testů z matematiky a českého jazyka musí uchazeči projít zkouškou zaměřenou na sportovní dovednosti. U obou musí být úspěšní.
  3. Počet přihlášek: Uchazeči mohou podat dvě přihlášky na sportovní obory a až tři na běžné obory, tedy celkem 5 přihlášek.
  4. Další požadavky: Některé školy mohou vyžadovat doložení sportovních výsledků nebo potvrzení od klubu.

Je dobré se předem informovat o konkrétních podmínkách přijímacího řízení na zvoleném gymnáziu.

Držíme vám palce se správným výběrem střední školy, ať už s talentovou, či bez talentové zkoušky!

Další tipy k přečtení:

Komentáře

Máte dotaz? Neváhejte položit otázku níže v komentářích...

Zatím nikdo nepřidal žádný komentáře, buďte první.

E-mail sice je povinný, ale uvidíme jej jenom my.
Odpovíme Vám jakmile budeme k dispozici.