Menu


Přijímací zkoušky na SŠ

Školní rok 2023/24 přinesl změny v přijímacích zkouškách na SŠ. Tato stránka je aktualizovaná dle novely školského zákona účinné od 1. ledna 2024.

PRŮVODCE ZMĚNAMI V PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ 2023/24

Přijímací zkoušky na SŠ samotné jsou jedna věc, ale je okolo nich spousta nutné administrativy, na kterou nesmíte zapomenout a je nutné dodržet všechny termíny, které se s jednotnou přijímací zkouškou pojí. Víte, co všechno zahrnuje administrativa spojená s přijímacím řízením na střední školy? Jaké jsou termíny, které nesmíte prošvihnout v přijímacím řízení na střední školy?

Máme pro vás přehledné návody pro všechny možné situace, ve kterých se můžete v rámci přijímacího řízení na střední školy ocitnout. Hlídáme za vás veškeré důležité termíny. Tady jednoduše zjistíte, co, jak a kdy v přijímacím řízení na SŠ dělat. Nabízíme i přípravu na přijímačky pro žáky z devátých tříd.

Přihláška na střední školu 2024 – vzor (pdf) ke stažení zdarma

Nevzali mě na SŠ? Jak rychle zachránit neúspěch u přijímaček

Cermat testy na přijímačky 2024

Výsledky přijímacích zkoušek 2024

Příprava na přijímací zkoušky pro žáky 9. tříd

Na přijímací zkoušky na SŠ se lze efektivně připravit. Cermat testy z českého jazyka a Cermat testy z matematiky mají jednotnou strukturu a obsahují typové úlohy, které se často opakují. Všichni žáci mají u přijímacích zkoušek stejnou výchozí pozici a stejné podmínky. Je velmi užitečné předem vědět, jak Cermat testy vypadají, jaká je jejich struktura, jak se bodují apod.

Ideální příprava na přijímací zkoušky spočívá v řešení testových zadání z loňských let a identifikaci látky, kterou je třeba více nastudovat a procvičit. Nepochybnou výhodu získají ti, kteří vyzkouší přijímačky nanečisto, věrnou simulaci ostrých přijímacích zkoušek přesně podle formátu Cermat. Simulace ostré zkoušky žákům pomáhá se zvládáním stresu z přijímaček, protože zažijí atmosféru přijímacích zkoušek na střední školy se vším všudy.

Přijímačky nanečisto doporučujeme absolvovat opakovaně, žáci tím trénují práci s časovým limitem na jednotlivé testy a také práci se záznamovým archem. Ten je jediným výstupem z přijímacích zkoušek, který se hodnotí (skenuje se a zasílá do Cermatu). V neposlední řadě příprava na přijímačky pomůže s vyladěním individuální strategie řešení testu. Žáci poté znají typové úlohy a vybírají je dle svých preferencí a dle toho, kde nejefektivněji získávají body.

Přijímací zkoušky na sš

Více o přípravě na přijímačky

Nejčastější otázky k přijímacím zkouškám na SŠ

Jak probíhají přijímací zkoušky na SŠ?

Přijímací zkoušky na SŠ neboli jednotnou přijímací zkoušku (JPZ) připravuje státní organizace Cermat. Pro studium na maturitních oborech je nutné konat přijímací zkoušku Cermat, tzn. písemné testy z českého jazyka a matematiky. Každý žák píše přijímačkové Cermat testy dvakrát, a to i pokud se hlásí pouze na 1 maturitní obor. Má tak 2 pokusy, z nichž se pro obě školy počítá vždy lepší výsledek z obou termínů bez ohledu na školu, kde žák přijímačky psal. 

U Cermat přijímaček na SŠ sedí žáci v lavici po jednom. Většinou jako první píší test z matematiky (70 minut, 16 úloh za max. 50 bodů). Po asi hodinové přestávce a píší žáci test z českého jazyka a literatury (60 minut, 30 úloh za max. 50 bodů).

Kdy jsou výsledky přijímaček na SŠ?

Cermat testy jednotných přijímaček hodnotí centrálně (školy zasílají Cermatu naskenované záznamové archy). Cermat letos 6. května 2024 zpřístupní ředitelům SŠ výsledky uchazečů z Cermat testů. Ředitelé ukončí hodnocení přijímacího řízení (např. k Cermat testům přičtou výsledky školní části přijímacího řízení) a vrátí žebříček uchazečů Cermatu (7. května 2024). Dne 8. května 2024 spustí Cermat algortimus pro rozřazení žáků na střední školy. Ve středu 15. května školy zveřejní výsledky přijímacího řízení a žáci se dozví, na jakou ze školy v přihlášce jsou přijati. Výsledky uvidíte v systému DIPSY pod svým registračním číslem, nebo také ne webu školy či na veřejně přístupném místě ve škole.

Komentáře

Máte dotaz? Neváhejte položit otázku níže v komentářích...

 1. V

  # Viktoriia

  Dobrý den! Jak to bude fungovat rok 2023/2024 pro uprchlíky? Děkuji dopředu za odpověď!Hesky pracovní den

  1. P

   # Praha školská

   Dobrý den, pravidla pro uchazeče podle Lex Ukrajina jsou popsaná zde: https://prijimacky.cermat.cz/menu/upravy-podminek-prijimaciho-rizeni. Můžete žádat o prominutí zkoušky z ČJ a nahrazení rozhovorem, nebo může žák psát test z matematiky v ukrajinském jazyce. O obě úpravy podmínek musíte zažádat spolu s přihláškou.

E-mail sice je povinný, ale uvidíme jej jenom my.
Odpovíme Vám jakmile budeme k dispozici.