Menu


Přijímací zkoušky na SŠ

Změny pro školní rok 2023/24

Víme, že se pro školní rok 2023/24 chystají mnohé změny v přijímacích zkouškách na SŠ. Vše pro vás monitorujeme a budeme průběžně zveřejňovat aktualizované údaje k přijímacímu řízení na SŠ.

AKTUÁLNÍ INFO O ZMĚNÁCH V PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ 2023/24

Přijímací zkoušky na SŠ samotné jsou jedna věc, ale je okolo nich spousta nutné administrativy, na kterou nesmíte zapomenout a je nutné dodržet všechny termíny, které se s jednotnou přijímací zkouškou pojí. Víte, co všechno zahrnuje administrativa spojená s přijímacím řízením na střední školy? Jaké jsou termíny, které nesmíte prošvihnout v přijímacím řízení na střední školy?

Máme pro vás přehledné návody pro všechny možné situace, ve kterých se můžete v rámci přijímacího řízení na střední školy ocitnout. Hlídáme za vás veškeré důležité termíny. Tady jednoduše zjistíte, co, jak a kdy v přijímacím řízení na SŠ dělat. Nabízíme i přípravu na přijímačky pro žáky z devátých tříd.

Přihláška na střední školu – vzor (pdf) ke stažení zdarma

Odvolání proti nepřijetí na střední školu – vzor ke stažení zdarma

Nevzali mě na SŠ? Jak rychle zachránit neúspěch u přijímaček

Zápisový lístek (ukázka) a vzor vyplnění

2. kolo přijímacího řízení – vzor přihlášky ve 2. kole

Cermat testy na přijímačky 2024

Příprava na přijímací zkoušky pro žáky 9. tříd

Na přijímací zkoušky na SŠ se lze efektivně připravit. Cermat testy z českého jazyka a Cermat testy z matematiky mají jednotnou strukturu a obsahují typové úlohy, které se často opakují. Všichni žáci mají u přijímacích zkoušek stejnou výchozí pozici a stejné podmínky. Je velmi užitečné předem vědět, jak Cermat testy vypadají, jaká je jejich struktura, jak se bodují apod.

Ideální příprava na přijímací zkoušky spočívá v řešení testových zadání z loňských let a identifikaci látky, kterou je třeba více nastudovat a procvičit. Nepochybnou výhodu získají ti, kteří vyzkouší přijímačky nanečisto, věrnou simulaci ostrých přijímacích zkoušek přesně podle formátu Cermat. Simulace ostré zkoušky žákům pomáhá se zvládáním stresu z přijímaček, protože zažijí atmosféru přijímacích zkoušek na střední školy se vším všudy.

Přijímačky nanečisto doporučujeme absolvovat opakovaně, žáci tím trénují práci s časovým limitem na jednotlivé testy a také práci se záznamovým archem. Ten je jediným výstupem z přijímacích zkoušek, který se hodnotí (skenuje se a zasílá do Cermatu). V neposlední řadě příprava na přijímačky pomůže s vyladěním individuální strategie řešení testu. Žáci poté znají typové úlohy a vybírají je dle svých preferencí a dle toho, kde nejefektivněji získávají body.

Přijímací zkoušky na sš

Více o přípravě na přijímačky

Nejčastější otázky k přijímacím zkouškám na SŠ

Jak probíhají přijímací zkoušky na SŠ?

Přijímací zkoušky na SŠ neboli jednotnou přijímací zkoušku (JPZ) připravuje státní organizace Cermat. Pro studium na maturitních oborech je nutné konat přijímací zkoušku Cermat, tzn. písemné testy z českého jazyka a matematiky. Pokud žák podá dvě přihlášky (doporučujeme), píše přijímačkové Cermat testy dvakrát. Má tak 2 pokusy, z nichž se pro obě školy počítá vždy lepší výsledek z obou termínů bez ohledu na školu, kde žák přijímačky psal. 

U Cermat přijímaček na SŠ sedí žáci v lavici po jednom. Většinou jako první píší test z matematiky (70 minut, 16 úloh za max. 50 bodů). Po asi hodinové přestávce a píší žáci test z českého jazyka a literatury (60 minut, 30 úloh za max. 50 bodů).

Kdy jsou výsledky přijímaček na SŠ?

Cermat testy jednotných přijímaček hodnotí centrálně (školy zasílají Cermatu naskenované záznamové archy). Cermat zpravidla na konci dubna zpřístupní ředitelům SŠ výsledky uchazečů z Cermat testů. Ředitelé ukončí hodnocení přijímacího řízení (např. k Cermat testům přičtou výsledky školní části přijímacího řízení) a musí zveřejnit seznam přijatých uchazečů (na svých stránkách a úřední desce) nejpozději do 2 pracovních dnů od zpřístupnění hodnocení Cermatem. To bývá většinou na začátku května.

Komentáře

Máte dotaz? Neváhejte položit otázku níže v komentářích...

  1. V

    # Viktoriia

    Dobrý den! Jak to bude fungovat rok 2023/2024 pro uprchlíky? Děkuji dopředu za odpověď!Hesky pracovní den

E-mail sice je povinný, ale uvidíme jej jenom my.
Odpovíme Vám jakmile budeme k dispozici.