Menu


Přihláška na střední školu

Změny pro školní rok 2023/24

Víme, že se pro školní rok 2023/24 chystají mnohé změny v přijímacích zkouškách na SŠ. Vše pro vás monitorujeme a budeme průběžně zveřejňovat aktualizované údaje k přijímacímu řízení na SŠ.

Deváťáci, kteří se dále hlásí k pokračování ve studiu na střední škole, musí podat přihlášku na SŠ. Mají možnost hlásit se na až na dvě střední školy (nebo na dva obory na jedné SŠ). Na každé z nich budou psát jednotné přijímací zkoušky, které připravuje organizace Cermat centrálně pro všechny ŠŠ v ČR. Určitě se Vám může hodit i průvodce vyplněním přihlášky od Cermatu.

Přihláška na SŠ se podává na tomto tiskopisu, který pro vás většinou předvyplní vaše základní škola – vyplní hlavičku žáka a prospěch za 8. a polovinu 9. ročníku základní školy. Do přihlášky na SŠ pak musíte vyplnit názvy a adresy středních škol, kam se hlásíte. U každé ze škol také uvedete kód a název oboru vzdělání. Pokud se hlásíte na dva obory v rámci jedné SŠ, je rozdíl pouze v kódu a oboru. Určitě se Vám může hodit i průvodce vyplněním přihlášky od Cermatu.

Tiskopis přihlášky vyplňte dvakrát a školy/obory na něm uveďte vždy ve stejném pořadí.

Pokud je pro daný obor součástí také školní část přijímací zkoušky, doplňte do přihlášky ještě datum, kdy budete školní přijímací zkoušky konat. Informace a požadavky ke školní části přijímaček zveřejňují SŠ většinou do konce ledna příslušného roku.

Jak vyplnit přihlášku na SŠ, když škola požaduje potvrzení zdravotní způsobilosti? Pokud to škola/obor vyžaduje, budete muset s přihláškou zajít ke svému lékaři, aby pro příslušný obor/y doplnil razítko a potvrdil, že jste zdravotně způsobilí ke studiu. Od lékaře musí být zdravotní způsobilost potvrzena vždy přímo do přihlášky. 

Nakonec musí přihlášku podepsat deváťák i rodič jako jeho zákonný zástupce.

přihláška na střední školu

Do přihlášky na SŠ můžete vyplnit 2 střední školy nebo dva maturitní obory v rámci jedné střední školy. Na každou ze škol tak, jak jsou uvedené v přihlášce, budete pozváni ke státním přijímacím zkouškám Cermat

Testy Cermat budete psát na školách v pořadí, v jakém jsou v přihlášce vyplněny. Na první škole budete psát přijímačky v prvním řádném termínu a na druhé škole ve druhém řádném termínu. Proto musí být obě přihlášky vyplněné totožně se školami ve stejném pořadí, aby se nestalo, že vás obě SŠ pozvou k přijímacím zkouškám v jednom termínu.

Přihláška na střední školu je růžový tiskopis. Zde si můžete stáhnout vzor přihlášky na střední školu.

Vzor přihlášky na střední školu ke stažení (pdf)

Jak vypadá vyplněná přihláška na střední školu? Tentokrát pro vás máme přehledný vzor vyplněné přihlášky ke stažení. Využijte náš mustr a vyhněte se chybám.

Vyplněná přihláška na střední školu – vzor ke stažení (pdf)

Termín pro podání přihlášky na SŠ pro rok 2024 zatím nebyl stanoven. Předpokládáme, že bude (stejně jako v minulých letech) 1. března 2024. Přihlášky je možné podávat do tohoto data včetně. Při podání (doporučeně) poštou rozhoduje datum na podacím lístku (datum podání). To musí být nejpozději onoho 1. března, i když fakticky přihlášky budou školám doručeny o pár dní později.

Příprava na přijímačky

Nejčastější otázky k přihlášce na střední školu

Kde sehnat přihlášku na střední školu?

Tiskopis přihlášky na SŠ dostaneš většinou předvyplněný na své ZŠ. Škola vyplní tvé údaje do hlavičky a prospěch. Pokud chceš můžeš si ho stáhnout zde

Jak vyplnit přihlášku na střední školu?

Do přihlášky na SŠ vyplňte názvy a adresy středních škol, kam se hlásíte a zejména kódy a názvy oborů vzdělání. Tiskopis přihlášky vyplníte dvakrát a školy/obory na něm uveďte vždy ve stejném pořadí.

Komentáře

Máte dotaz? Neváhejte položit otázku níže v komentářích...

Zatím nikdo nepřidal žádný komentáře, buďte první.

E-mail sice je povinný, ale uvidíme jej jenom my.
Odpovíme Vám jakmile budeme k dispozici.