Menu


Přihláška na střední školu

Pro školní rok 2023/24 byly uzákoněny změny v přijímacím řízení na SŠ. Níže uvedené informace jsou aktuální pro školní rok 2023/24.

Deváťáci, kteří se dále hlásí k pokračování ve studiu na střední škole, musí podat přihlášku na SŠ. Od roku 2024 mají možnost hlásit se na až na tři střední školy (nebo na tři obory na jedné SŠ). V rámci přihlášky se kombinují jak maturitní, tak výuční obory. Každý žák, i když se hlásí pouze na 1 maturitní obor, bude 2x psát jednotné přijímací zkoušky, které připravuje organizace Cermat centrálně pro všechny ŠŠ v ČR. 

Přihlášky na střední školu 2024: 3 způsoby vyplnění a podání

Přihlášku na SŠ je od roku 2024 možné podat plně elektronicky v systému DIPSY (po přihlášení elektronickou identitou), hybridně pomocí výpisu ze systému DIPSY (bez elektronické identity), nebo papírově na novém tiskopise.

Do přihlášky nově uvádíte pořadí škol podle priority tak, jak na ně ideálně chcete nastoupit.

1. Přihlášení plně elektronicky přes DIPSY

a) Přihlásíte se přes ověřenou elektronickou identitu do systému DIPSY a vyberete své dítě (systém je napojen na registr obyvatel).

b) Vyberete 3 obory bez talentové zkoušky (kompletní info o oborech je v systému). Pozor: obory vybírejte v pořadí podle priority (na 1. místo dejte obor, kam chcete být přijati nejvíce).

c) Nahrajete naskenované přílohy. V systému je uvedeno, jaké přílohy škola pro daný obor požaduje.

d) Potvrďte odeslání přihlášek. Přijde vám e-mailové potvrzení, že jste přihlášky podali, spolu s PDF potvrzením.

VIDEO: jak podat přihlášku v DIPSY

2. Přihlášení hybridně výpisem z DIPSY

a) Do systému DIPSY vstupte bez přihlášení a vyplňte všechny údaje o sobě a svém dítěti.

b) Vyberete 3 obory bez talentové zkoušky (kompletní info o oborech je v systému). Pozor: obory vybírejte v pořadí podle priority (na 1. místo dejte obor, kam chcete být přijati nejvíce).

c) Nahrajete naskenované přílohy. V systému je uvedeno, jaké přílohy škola pro daný obor požaduje.

d) Potvrďte odeslání přihlášek. Přijde vám e-mail s vyplněnou výpisem přihlášky.

e) Výpis přihlášky si 3x vytiskněte (bez příloh) a doručte ho do každé školy (poštou, osobně, datovou schránkou). Přílohy jsou v DIPSY a nemusíte je na školy posílat.

3. Přihlášení papírově

a) Vytiskněte si papírový tiskopis přihlášky tolikrát, na kolik škol se hlásíte, max. na 3.

b) Do papírového tiskopisu vyplňte všechny údaje o sobě a svém dítěti. Dohledejte údaje o školách a oborech (na webu školy nebo v DIPSY bez přihlášení) a vyplňte je do tiskopisu (přesný název, adresa, kód a název oboru). Pozor: obory vybírejte v pořadí podle priority (na 1. místo dejte obor, kam chcete být přijati nejvíce).

c) Vyplňte identicky (tzn. stejné pořadí škol dle priority) tolik tiskopisů, na kolik škol se hlásíte, maximálně na 3.

d) Ke každé přihlášce přiložte všechny přílohy v listinné podobě (dle podmínek školy). Papírovou přihlášku (vč. příloh) doručte do každé školy (poštou, osobně, datovou schránkou).

Přílohy k přihlášce na SŠ 2024

Přílohy můžete při podání plně elektronicky nebo hybridně nahrát do systému DIPSY jako prosté kopie (originály si ponechte), nebo je v prostých kopiích přiložit ke každé z vytištěných přihlášek a doručit na všechny tři školy (při přihlášení postaru papírově). 

Všechny možné přílohy k přihlášce na SŠ naleznete na informačním webu Prihlaskynastredni.cz, kde si je v sekci Pro rodiče můžete stáhnout.

přihláška na střední školu

Papírový vzor přihlášky pro podání tzv. postaru. Doporučujeme využít elektronické přihlášky v DIPSY

Vzor přihlášky na střední školu 2024 ke stažení (pdf)

Termín pro podání přihlášky na SŠ pro rok 2024 je do 20. února (byl prodloužen do 21. února). 

Příprava na přijímačky

Nejčastější otázky k přihlášce na střední školu

Kde sehnat přihlášku na střední školu?

Tiskopis přihlášky na SŠ pro rok 2024 si můžete stáhnout zde. Doporučujeme podat přihlášky elektronicky v systému DIPSY.

Jak vyplnit přihlášku na střední školu?

Máme pro vás návod, jak na nové 3 způsoby vyplnění přihlášky.

Komentáře

Máte dotaz? Neváhejte položit otázku níže v komentářích...

  1. L

    # Linda

    Dobrý den, propásli jsme přihlášení se do 1. kola přijímacího řízení na SŠ, protože žijeme v Řecku. Dcera je ve 3. ročníku řeckého gymnázia (ekvivalent 9. třídy ZŠ v ČR) a ráda by pokračovala na SŠ v Čechách na učilišti obor Cukrář. Dcera mluví plynně česky, má české občanství. Je možné se ještě přihlásit do 2. či 3. kola přijímacího řízení na SŠ? Pokud ano, jakým způsobem? Děkuji za informace

E-mail sice je povinný, ale uvidíme jej jenom my.
Odpovíme Vám jakmile budeme k dispozici.