Menu


Volná místa na SŠ Praha – 2. kolo přijímacího řízení 2023/2024

Školní rok 2023/24 přinesl změny v přijímacích zkouškách na SŠ. Tato stránka je aktualizovaná dle novely školského zákona účinné od 1. ledna 2024.

Nový Cermat algoritmus rozřadí většinu uchazečů na školy dle priority, výsledků JPZ a kapacity oborů (+ případných dalších školních kritérií) automaticky již v prvním kole. Odvolání proti nepřijetí z kapacitních důvodů od roku 2024 již nedává smysl. Je možné odvolat se např. z důvodu chyby v přijímacím řízení nebo při narušení průběhu JPZ.

2. kolo přijímacího řízení na SŠ od roku 2024 nově probíhá až po ukončení kola prvního a mohou se do něj hlásit pouze ti uchazeči, kteří v prvním kole psali jednotné Cermat testy. I ve druhém kole totiž musí školy přihlížet k výsledkům JPZ. Ve 2. kole zvažte i kombinované a dálkové maturitní obory i výuční obory.

Pokud nejste v 1. kole přijímacího řízení přijati ani na jednu ze škol z přihlášky, podejte další přihlášky na volná místa na školách ve 2. kole přijímacího řízení. Probíhat to bude úplně stejně, jako v 1. kole.

Jak podat přihlášku do 2. kola

Dne 21. května 2024 se na stránkách systému DIPSY zveřejnění kompletní seznam škol, které vypisují 2. kolo přijímacího řízení (i s volnou kapacitou v jednotlivých oborech vzdělání). Do 24. května je termín pro podávání přihlášek na volná místa ve 2. kole. Ve 2. kole zvažte i kombinované a dálkové maturitní obory, ale i výuční obory.

Volná místa na SŠ ve 2. kole přijímaček

Školy, které po 1. kole přijímacího řízení nenaplní své kapacity vyhlašují druhá a případně další kola přijímacího řízení. Školy s velkým zájmem a převisem uchazečů určitě 2. kola vyhlašovat nebudou. Hledáte vhodnou školu a obor ve 2. kole? Postupujte následovně:

1. Najděte v nabídce vhodný obor/y

Nabídka volných míst na SŠ ve 2. kole je k dispozici v systému DIPSY od 21. 5., ale zřejmě také na webových stránkách jednotlivých škol. Kompletní seznam škol s volnými kapacitami v oborech však vždy hledejte v DIPSY. Nezapomeňte se podívat také na kombinované nebo dálkové maturitní obory, případně výuční obory.

2. Zjistěte přijímací kritéria

Přijímací kritéria pro volná místa ve 2. kole zveřejňují ředitelé středních škol v DIPSY i na svých webových stránkách. Je to stejné, jako v 1. kole. Žáci již nebudou psát jednotné Cermat testy, ale musí se k nim ze zákona přihlížet. Pokud jste nepsali v 1. kole JPZ, nemůžete se hlásit do 2. kola. Ředitelé mohou stanovit další školní část přijímací zkoušky, což většinou bývá prospěch nebo vlastní testy (např. test studijních předpokladů apod.) Termín pro školní část zkoušky je pro 2. kolo stanoven na dny od 8. do 12. června 2024

3. Správně a včas podejte přihlášku 

Přihlášky na volná místa na SŠ ve 2. kole podávejte do 24. května (včetně). Způsob je stejný, jako pro kolo první, tedy máte na výběr ze 3 způsobů podání. Výsledky 2. kola přijímacího řízení budou 21. června 2024 v DIPSY, na webu školy nebo fyzicky ve škole na veřejně přístupném místě.

Komentáře

Máte dotaz? Neváhejte položit otázku níže v komentářích...

 1. M

  # Milan

  Bude potřeba nové zdravotní potvrzení.

 2. J

  # Jana K.

  Podáváme přihlášky ve druhém kole, ale na jedné škole nesplňujeme prospěch, má cenu to zkoušet?

  1. P

   # Praha školská

   Pokud si škola ve 2. kole přijímacího řízení zvolí jako kritérium pro přijetí průměr z vysvědčení do určité hodnoty, je třeba ho splňovat. Pokud průměr nesplňujete, nemáte bohužel šanci na přijetí.

E-mail sice je povinný, ale uvidíme jej jenom my.
Odpovíme Vám jakmile budeme k dispozici.