Jak je to s body za prospěch u přijímaček?
Přípravy na přijímací zkoušky na střední školy jsou v plném proudu a vás jistě zajímá, jak je to s bodováním prospěchu. Některé školy totiž uchazečům připisují body za prospěch navíc. V potaz se bere průměr známek z obou vysvědčení z osmé třídy a z pololetního vysvědčení z deváté třídy, tedy z posledních třech vysvědčení. Průměr bývá různě odstupňovaný a přidělují se za něj body. Body za prospěch jsou však nepovinné kritérium, ke kterému nepřistupují všechny střední školy.
Které školy vyžadují body za prospěch?
Jak jsme již zmínili, hodnocení prospěchu není již pro školy povinné. I přesto některé školy body za prospěch vyžadují. Hodnocení průměru z vysvědčení mohou školy zařadit jako tzv. školní část přijímací zkoušky. Každá škola má ale jinou metodiku a boduje prospěch jinak. Jestli připisuje právě vaše vysněná škola body za prospěch můžete nalézt na jejich internetových stránkách nebo v systému DIPSY (kritéria pro přijímání ředitelé zveřejňují do konce ledna). Podívejte se také, jestli školy, na které se hlásíte, navíc na svých stránkách neuvádí bodové hodnocení průměru známek z vysvědčení z minulého roku.
Body za prospěch u přijímaček – jak je doložit?
Doložený prospěch vydá pravděpodobně proaktivně vaše ZŠ, nevyplňujte prosím předběžně formulář Hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání po vlastní ose. V případě, že vám ho vaše základní škola nevydá doložíte jako přílohu přihlášky prosté kopie vysvědčení.
Dělají body za prospěch mezi uchazeči velký rozdíl?
Pokud maté obavy z toho, že se budete od ostatních uchazečů bodově lišit právě kvůli bodům za prospěch, můžeme vás uklidnit. Uchazeči se většinou v prospěchu o tolik neliší, a proto je dobré nepodcenit přípravu a získat co nejvíce bodů v testech od Cermatu z českého jazyka a matematiky. Právě díky testům můžete získat nespočet bodů, a tím se od ostatních uchazečů bodově odlišit. Pokud jste s přípravami ještě nezačali, nastává pravý čas začít. A pokud nevíte jak, s přípravami na testy od Cermatu vám mohou pomoci například Přijímačky nanečisto, na kterých si můžete vyzkoušet psaní testů v prostředí střední školy a zažít tak reálnou atmosféru přijímacích zkoušek.
Komentáře
Máte dotaz? Neváhejte položit otázku níže v komentářích...
Zatím nikdo nepřidal žádný komentáře, buďte první.
Přidat komentář
E-mail sice je povinný, ale uvidíme jej jenom my.
Odpovíme Vám jakmile budeme k dispozici.