Menu


Jak probíhají přijímačky na SŠ a kde je budu psát?

napsal: Praha školská

Jak probíhají přijímačky na SŠ a kde je budu psát?

Přijímací zkoušky na střední školy jsou pro mnoho studentů důležitým milníkem. Aby vše proběhlo hladce, je dobré mít přehled o termínech a zároveň se dobře připravit. Abychom vám usnadnili přípravu, přinášíme přehled všech klíčových termínů a informací, které byste měli mít na paměti.

Každý uchazeč o studium na střední škole musí podat přihlášku nejpozději do 20. února. Přihlášky lze podávat plně elektronicky prostřednictvím systému DIPSY, což nejvíce doporučujeme. Zůstává i možnost podat přihlášky hybridně (výpisem ze systému) nebo postaru v papírové podobě. Je opravdu důležité podat přihlášky včas, protože opožděné podání může znamenat, že nebudete ke zkouškám vůbec připuštěni.

Jednotná přijímací zkouška (JPZ) pro čtyřleté obory: termín

Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat ve dvou řádných termínech, a to 11. dubna a 14. dubna 2025. Pokud se uchazeč nebude moci dostavit například z důvodu nemoci, bude mít možnost absolvovat zkoušku v náhradním termínu, který je stanoven na 29. a 30. dubna 2025. Když se nemůžete dostavit k testu v řádném termínu, je nutné se písemně omluvit řediteli školy, aby vám byl umožněn náhradní termín.

Jednotná přijímací zkouška pro víceletá gymnázia: termín

Uchazeči o studium na víceletých gymnáziích budou skládat přijímací zkoušky ve dnech 15. dubna a 16. dubna 2025. Stejně jako u čtyřletých oborů platí, že pokud se někdo nebude moci zkoušky zúčastnit v řádném termínu, může ji vykonat v náhradním termínu, který je opět stanoven na 29. a 30. dubna 2025.

Termíny školní a talentové zkoušky

Kromě jednotné přijímací zkoušky mohou některé střední školy pořádat také vlastní školní nebo talentové zkoušky. Tyto zkoušky proběhnou v období od 15. března do 23. dubna 2025. Náhradní termín připadá na období od 24. dubna do 5. května 2025.

Talentové zkoušky se obvykle týkají uměleckých škol, či sportovních gymnázií (fyzické testy). Školní část přijímací zkoušky mohou zařadit SŠ, které vyžadují speciální dovednosti, například v hudbě či výtvarném umění. Některé školy zase jako svou vlastní část přijímaček hodnotí prospěch. U každé školy, kterou zvažujete si pečlivě zjistěte všechny požadavky a termíny (na webu školy nebo v systému DIPSY).

Termín vyhlášení výsledků přijímaček

Výsledky prvního kola přijímacího řízení budou zveřejněny 15. května 2025. V tento den školy oznámí, kteří studenti byli přijati. Pokud se uchazeč nedostane na vybranou školu v prvním kole, stále má možnost podat přihlášku do dalších kol přijímacího řízení.

Druhé kolo přijímaček: termíny

Místa na školách mohou být pro druhá a další kola přijímacího řízení již omezená a týkají se převážně soukromých škol. Druhé kolo probíhá úplně stejně jako kolo první. Abyste se mohli hlásit na maturitní obor, musíte mít napsané Cermat testy z 1. kola, ke kterým se ve 2. kole přijímaček povinně přihlíží. Kritéria pro druhé kolo budou zveřejněna do 19. května a přihlášku budeš muset podat do 26. května. Zkoušky proběhnou mezi 8. a 12. červnem, a konečné výsledky se dozvíte 24. června.

Přijímací zkoušky začínají registrací a kontrolou dokladu totožnosti a pozvánky. Po registraci se přesunete do třídy, kde budete sedět po jednom. Zkouška začíná testem z matematiky v 8:30, který trvá 70 minut. Po testu z matematiky následuje hodinová pauza, a poté od 10:50 probíhá test z českého jazyka, který trvá 60 minut. Před každým testem je asi 15 minut na administrativu a po vypršení časového limitu budete mít ještě 5 minut na odevzdání záznamových archů. Celý proces trvá do cca 12:00.

Místo konání přijímacích zkoušek určuje Cermat, který vás přiřadí na jednu ze škol uvedených v přihlášce. Při rozdělování uchazečů se zohledňuje kapacita škol, vzdálenost a případně i školní část přijímací zkoušky, pokud ji daná škola pořádá.

Pozvánku k přijímacím zkouškám dostanete nejpozději 14 dní před jejich konáním – elektronicky přes systém DIPSY nebo poštou, podle způsobu podání přihlášky.

Důležité: přijďte na přijímací zkoušky včas – ideálně s předstihem, abyste se mohli v klidu usadit a připravit. Před odchodem si také pečlivě zkontrolujte, že máte s sebou vše potřebné, včetně dokladu totožnosti, psacích potřeb a dalších povolených pomůcek.

Každý uchazeč obdrží registrační číslo, které slouží k anonymnímu zveřejnění výsledků přijímacího řízení.

Chceš si vyzkoušet přijímačky nanečisto a zvýšit své šance na úspěch? To dáš! nabízí realistickou simulaci přijímaček, která ti pomůže odbourat stres, naučí tě pracovat s časem a ukáže, na čem ještě zapracovat.

Jak probíhají přijímačky na SŠ – další čtení

Komentáře

Máte dotaz? Neváhejte položit otázku níže v komentářích...

Zatím nikdo nepřidal žádný komentáře, buďte první.

E-mail sice je povinný, ale uvidíme jej jenom my.
Odpovíme Vám jakmile budeme k dispozici.